Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SŠP a VOŠ Zlín - Adéla Kunderová

12. 12. 2013 21:12:10
Globální morálka Ctíme jiné kultury V dnešní době, kdy se význam slova globalizace zvětšuje a zároveň se propojuje se světovou ekonomikou, se stále častěji setkáváme s konfliktem národních kultur mezi sebou. Ve chvíli, kdy se na ostatní lidi díváme jen z pohledu vlastní výchovy a ze svých kulturních zvyklostí, se nejen chováme sobecky, ale zároveň je jednoznačné, že dříve nebo později dojde ke střetu.

Každý příslušník jiné kultury podává odlišně svůj pohled na svět. A to díku tomu, že každá země má právě svoje pravidla a normy chování, liší se ideje, společenská postavení, omezení, ale také instituce upravující lidské životy, jako je např. vzdělávání. Z toho jasně vyplývá, že charakter společnosti určuje většina jejích členů.

Podstatná část kultury je předávána především prostřednictvím rodiny, školy, vrstevníků a v neposlední řadě také díky mediím. Tento proces je jednoznačně dlouhodobý, proto člověk, který se ocitne na většinou delší dobu v jiném prostředí, se dostává do nepříjemné, skoro až obtížné situace. Není totiž možné asimilovat se během pár dnů. Záleží také na tom, jak je schopen přijmout změny, se kterými se začne v novém prostředí setkávat. Dokud se s touto zkušeností nesetkáme na vlastní kůži, nepoznáme, jak opravdu těžká je.

Smutným případem při sžítí se s jinou kulturou je postoj tzv. „etnocentrismu“. Při tomto procesu hodnotíme podle našich vlastních měřítek, nejsme schopni se přizpůsobit novým zvyklostem, uznat, že jiné věci fungují „lépe“ nebo snad dokonce přímo odmítat odlišné rasy, jejich náboženství a mentalitu. Přitom by se mohlo předejít mnoha konfliktům, kdyby lidé byli otevření a více tolerantní vůči ostatním. Ideálním postojem by bylo naučit se nesrovnávat, avšak i srovnávání patří k přirozenému lidskému chování. Otázkou je, kdo se má přizpůsobovat. Jestli člověk, který se přistěhoval do nové společnosti nebo naopak okolí člověku, který je pro něho novým? Zlatá střední cesta by byla, kdyby si navzájem vycházely vstříc obě strany. Ztotožňuji se ale s prvním příkladem. Domnívám se totiž, že díky různorodosti každého národu se náš svět stává zajímavějším. Jiné, odlišné věci byly vždy pro člověka něčím, co toužil poznat, proto kdyby všechny zvyklosti splynuly, společnost by se stala fádní. Důležité ale je dokázat rozpoznat význam dvou slov. A to přizpůsobení se a tolerance. Nevidím problém v tom, proč bych nemohla tolerovat životní postoj či náboženské vyznání člověka, který se přistěhoval na naše území, dodržuje zákony a dle svých možností se přizpůsobil naší kultuře. Existují komunity, které svým životem rozhodně společnost nenarušují. Naopak, i pro nás může být přínosem se od nich něco nového naučit. Při zohlednění tohoto chování, by jistě inteligentní člověk došel k závěru, že i v jiné kultuře se dá žít, pokud mi umožňuje v mém osobním životě zachovávat mé původní zvyklosti. Ke konci bych tedy ráda zmínila výrok na který si vzpomenu, vždy když uvažují nad podobným tématem jako byl obsah této úvahy. „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“.

Adéla Kunderová SŠP a VOŠ Zlín

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Zlínský kraj | čtvrtek 12.12.2013 21:12 | karma článku: 3.85 | přečteno: 143x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 2912 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 3601 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Prehľad médií 2: Médiá a cirkvi

Slovenský denník Pravda nedávno (19. 9.) priniesol svojim čitateľom článok Univerzita nedá na Prostredníka dopustiť. Článok sa zaoberá prípadom evanjelického teológa, ktorého biskupom nebol po vôli jeho postoj k homosexualite.

3.10.2017 v 12:39 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 159 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.