Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SŠP a VOŠ Zlín - Karla Vaculková

12. 12. 2013 21:20:35
Globální morálka Velice zajímavé téma, lze v něm naleznout mnoho zajímavých poznatků. Dovolte mi tedy, abych prezentovala ten svůj. Náboženství, ekonomika, politika. Podle mě tři základní složky ovlivňující morálku ve světě. Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství, po něm následuje islám, dále hinduismus, buddhismus.

Křesťanství je monoteistické čili se obrací k člověku jako k jedinci. Má velké zastoupení v Evropě, Austrálii, Severní a Jižní Americe. Islám, jehož posvátnou knihou je Korán, zahrnuje mnoho náboženských praktik. Slovo islám znamená odevzdání se bohu, stoupenci se nazývají muslimové. Tohle náboženství se rozprostírá v Severní Africe, jižní a západní Asii. Taktéž buddhismus a hinduismus můžeme z velké části registrovat v Asii. Proč tohle píšu? Protože jen necelé tři procenta lidí jsou ateisti. Zbytek lidstva se upíná k nějaké víře. Proto tahle rozmanitost náboženství zapříčiňuje i prolínání těchto světů a ovlivňuje morálku lidstva jako celku. Ekonomika, věda zkoumajíc finanční chování subjektů. To znamená domácnosti, firmy, státy. My zákazníci jsme srdcem ekonomiky, každý člověk co si něco koupí. Hospodaření velice ovlivňuje naší morálku. Něco kupujeme, abychom uspokojily naši potřebu. To se pak projevuje na naší etice. Především je zde mnoho problémů. Firmy si pronajímají levné pracovní síly. Téměř lidi mučí ve výrobních skladech v těžkých podmínkách, především v Asii, a to jen z důvodu, co nejvyššího zisku. Proto je zde velká nevyváženost ekonomiky ve světě. Zatímco některé země si hoví v přepychu jiné mají starost zda-li seženou něco k snědku, například v Africe. Taktéž tohle odvětví je rozporuplné, co se týče morálky. Dalším faktorem ovlivňujícím mravy ve světě je politika. Skoro každá země má vládu, která se stará o zákony a ekonomiku. Existují i větší spojenectví uzavřené mezi více zeměmi. Za zmínku stojí především Organizace spojených národů – OSN, a Evropská unie- EU. Cílem OSN je zachování mezinárodního míru a zajištění mezinárodní spolupráce. Zatímco cílem EU je vytvoření společného trhu a hospodářské měnové unie. Závisí taky na typu ideologie. Máme například socialismus, sociální demokracii, komunismus a další. V každé zemi může být jiná idea vlády, což má za následek další rozmanitost z morálního pohledu. Morálka. Představa správného chování ve společnosti. Nedá se jasně určit jaká vlastně globální morálka je. Kdybych byla v Africe, nebyla by podle mě příznivá. Ale teď jsem v Evropě, a proto vidím svět jinak. Nic mi nechybí, mám jídlo, byt, čisté oblečení. Jsem spokojená, ale jiní důvod nemají a není jich málo. Měli bychom se zamyslet nad tím, jak se chovat. Snažit se pomáhat těm, co to potřebují. Uvědomit si jaké máme štěstí, že žijeme takhle, což mnohým z nás ani nedochází. Takže určit přesně globální morálku světa nemohu.

Karla Vaculková Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola Zlín, s. r. o.

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Zlínský kraj | čtvrtek 12.12.2013 21:20 | karma článku: 0.00 | přečteno: 41x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 2912 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 3601 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Prehľad médií 2: Médiá a cirkvi

Slovenský denník Pravda nedávno (19. 9.) priniesol svojim čitateľom článok Univerzita nedá na Prostredníka dopustiť. Článok sa zaoberá prípadom evanjelického teológa, ktorého biskupom nebol po vôli jeho postoj k homosexualite.

3.10.2017 v 12:39 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 159 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.